Четвер, 02.05.2024, 12:02
Вітаю Вас Гість

АКВАРІУМ

Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Хвороби, викликані недоліком розчинного у воді кисню (продовження)

Жорсткість води

Жорсткість води визначається кількістю розчинених в ній солей кальцію і магнію. При незначному вмісті їх воду називають м'якою, при великій кількості - жорсткою. Розрізняють загальну, постійну і тимчасову жорсткість води. Сума постійної і тимчасової жорсткості становить загальну жорсткість. Постійна жорсткість води залежить від вмісту в ній сульфатів і хлоридів кальцію і магнію, тимчасова жорсткість - від вмісту в ній бікарбонатів кальцію і магнію. Звичайне кип'ятіння води приводить до випадання солей кальцію і магнію в осад, ніж в значній мірі знижується жорсткість води. Наочним прикладом тому служить накип, що утворюється на стінках чайників і самоварів.

Жорсткість виражається сумою міліграм-еквівалентів іонів кальцію і магнію в 1 л води. 1 мг-экв жесткости, или 1° жесткости, отвечает содержанию 20,04 мг/л Са или 12,16 мг/л Mg. 1 мг-екв жорсткості, або 1 ° жорсткості, відповідає змісту 20,04 мг / л Са або 12,16 мг / л Mg.  У ряді країн жорсткість води вимірюється в градусах жорсткості. У акваріумному рибництві жорсткість води найбільш зручно виражати в російських чи німецьких градусах, які дорівнюють 0,35663 мг-екв / л.

Розрізняють воду: дуже м'які - 0-4 °, м'які - 4-8 °, середньої жорсткості - 8-12 °, жорстку - 12-18 ° і дуже жорстку - 18-30 °

Більшість акваріумістів користуються водопровідною водою, жорсткість якої непостійна і залежить від материкових порід, пори року, кількості атмосферних опадів. Наприклад, у Москві жорсткість води від 4 до 12 °, в Ленінграді вода значно м'якше - 2-3 °, в Одесі - 12 ° і вище.

Сольовий склад води впливає на кількість вуглекислоти, розчиненої у воді. У жорсткій воді, тобто що містить багато солей кальцію і магнію, завжди мало вільної вуглекислоти, а в, м'якою - її значно більше.

Жорсткість води має велике значення для фізіологічного стану риб. Одним видів риб необхідна м'яка вода, іншим - середньої жорсткості або навіть жорстка. Слід враховувати, що при пересадці риб зі старої води в свіжу і навпаки вони різко реагують на зміну її жорсткості: спостерігаються стрибкоподібні руху, судоми, вистрибування з води і нерідко загибель риб. Найбільше значення має жорсткість води в період розмноження риб. Наприклад, неонові риби і Філом нерестяться в дуже м'якій воді (від 0,5 до 4 °), гетеробарбуси і серпаси - у м'якій (4-5 °), менш вибагливі Грімі (2,5-7 °), а такі риби, як ліхтарики, можуть розмножуватися як у м'якій, так і в твердій воді.

В аквариуме с многовидовым составом рыб трудно установить жесткость воды, необходимую для каждого вида в отдельности. Неудачи в этом случае чаще всего связаны с солевым составом воды. В акваріумі з багатовидові складом риб важко встановити жорсткість води, необхідну для кожного виду окремо. Невдачі в цьому випадку частіше за все пов'язані з сольовим складом води.

Наявність в акваріумі великої кількості молюсків, різних черепашок і раковин, що містять солі кальцію, сприяє підвищенню жорсткості води. У зв'язку з цим присутність в акваріумі їх у великій кількості небажано.

Акваріумісти потрібно вміти визначати жорсткість води, а також складати воду потрібного сольового складу.



Метод визначення загальної жорсткості води за допомогою Трилон Б

Принцип визначення. За кількістю Трилон Б - натрієвої солі етілендіамінотетрауксусной кислоти (порошок білого кольору), який пішов на титрування проби води з індикатором еріохромом чорним Т, розраховують вміст розчинених в ній солей кальцію і магнію. Так як індикатор змінює своє забарвлення не тільки від зміни концентрації іонів кальцію і магнію, але і в залежності від рН розчину, в тітруемий розчин додають буферну суміш (NH 4 OH + NH 4 Cl), що підтримує рН близько 10.

Реактиви:

Розчин Трилон Б, 0,05 н. розчин: розчиняють 9,3 г Трилон Б в дистильованої воді з подальшим доведенням об'єму до 1 л.

Буферний розчин: 20г хімічно чистої NH 4 Cl розчиняють у дистильованої води, додають 100 мл 20%-ного розчину NH 4 OH і доводять об'єм дистильованою водою до 1 л.

Розчин індикатора: 0,5 г еріохрома чорного Т розчиняють в 10 мл буферного розчину і доводять об'єм 96%-ним етиловим спиртом до 100 мл.

Хід аналізу. У конічну колбу ємністю 200-250 мл наливають 50 мл досліджуваної води, додають 5 мл буферної суміші та 10-15 крапель індикатора еріохрома чорного Т (до появи інтенсивного вишнево-червоного кольору).  При безперервному погойдуванні колби пробу титрують розчином Трилон Б. У міру збільшення Трилон Б вишнево-червоний колір переходить у ліловий. З цього моменту титрування слід проводити повільніше. Закінчення титрування встановлюють за появи синього кольору з зеленуватим відтінком.

Розрахунок. Вміст розчинних у воді солей кальцію і магнію обчислюють але формулою:

 v * 0.05 * 1000
x =  ------------------------------
 
v 1

де х - кількість розчинних у воді солей кальцію і магнію, мг-екв / л;

v - кількість Трилон Б, який пішов на титрування, мл;

0,05 - нормальність Трилон;

1000 - перерахунок на 1 л води;

v 1 - об'єм досліджуваної води, мл.

Для переведення в градуси жорсткості отриману цифру множать на 2,8.

Визначення загальної жорсткості краще проводити по таблиці 2, складеної В. П. Дацкевічем. У таблиці потрібно знайти цифру, що дорівнює кількості Трилон Б, який пішов на титрування. У лівій (вертикальної) графі вказані градуси жорсткості, у верхній (горизонтальної) - десяті частки градуса. Таблиця складена для аналізу, проведеного в 100 мл води 0,1 н. раствором трилона Б или 0,05 н. розчином Трилон Б або 0,05 н.раствором, но при исследовании 50 мл воды. розчином, але при дослідженні 50 мл води.

Щоб приготувати воду потрібної жорсткості для загального, а особливо для нерестового акваріумів, спочатку слід визначити жорсткість водопровідної та дистильованої води, з яких буде складатися вода для акваріума. Хімічно знесолена вода має нульову жорсткість. Користуючись даними таблиці 3, водопровідну воду змішують із хімічно знесоленої і отримують воду потрібної жорсткості. Попередньо водопровідну воду підігрівають до 90 ° протягом 30 хвилин і охолоджують.

Приклад. Для акваріума, де будуть нереститися неонові риби, потрібна вода жорсткістю 3 °, а ми маємо в своєму розпорядженні водопровідною водою, жорсткість якої 8 °. У лівій вертикальній графі вказана необхідна жорсткість води, в горизонтальній графі - жорсткість водопровідної води.По-горизонтальній графі під цифрою 8 знаходимо цифру, що відповідає 3 ° жорсткості вертикальної графи, - 1666. Отже, для отримання води жорсткістю 3 ° до 1 л водопровідної води потрібно додати 1666 мл дистильованої. Далі робимо перерахунок на всю кількість води нерестового акваріума.


Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Форма входу
Друзі сайту

Moscow club
Пошук
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 27
Міні-чат
Архів записів
Статистика
Copyright MyCorp © 2024 | Сайт управляється системою uCoz